1-0 οι Warriors απεναντι στους Spurs

Οι Warriors ήταν στο -25, όμως οι «Πολεμιστές» εκμεταλλεύτηκαν την αποχώρηση του Kawhi Leonard, πήραν το προβάδισμα και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης.

durant_leonardΜάχη μέχρι τέλους έδωσαν στον χθεσινό αγώνα οι Warriors και οι Spurs στον πρώτο τελικό της Δυτικής Περιφέρειας. Από το -25 (19-44) κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι με τελικό σκορ (113-111). Ο Kawhi Leonard με δύο άτυχες στιγμές αποχώρησε στο τρίτο δεκάλεπτο με 23 πόντους διαφορά και εκεί ήταν η στιγμή που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την «απώλεια» των Spurs.
Πριν την αποχώρηση του ο Leonard είχε σκοράρει 26 πόντους σε μόλις 24 λεπτά. Είχαν μείνει 7:53 για το τέλος της τρίτου δεκάλεπτου και ο παίχτης προσγειώθηκε στο πόδι του Zaza Pachulia, γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο για δεύτερη φορά και βγήκε από το παιχνίδι. Το σκορ ήταν 52-72 όμως η συνέχεια είναι γνωστή.
Ο Stephen Curry και ο Kevin Durant δεν είχαν σταματημό. Ο Curry από το τρίτο δεκάλεπτο έβαλε 40 πόντους με 14/26 σουτ, ο Durant από την μεριά του σκόραρε 34 πόντους με 11/26 σουτ, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Οι δύο παίχτες μαζί σκόραραν 74 πόντους και είναι οι περισσότεροι που έχουν βάλει από τότε που είναι συμπαίκτες.
Οι Spurs είχαν σε στενό μαρκάρισμα τους γηπεδούχους με μεγάλες και αργές επιθέσεις. Στο τέλος της πρώτης περιόδου είχαν φτάσει στο +14(16-30) με τον Aldridge να έχει σκοράρει 11 πόντους. Οι «Πολεμιστές» έφτασαν σε σημείο να χάνουν με διαφορά 19 πόντων(14-38) μέχρι το πρώτο τους τρίποντο στο 16’. Ο Aldridge σε συνδυασμό με τον Leonard βόηθησαν και έκαναν το 42-62 στο τέλος της 2ης περιόδου για τους San Antonio.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντα και από τις δύο ομάδες και ακολούθησε με την αποχώρηση του Leonard. Μετά από αυτό οι Warriors έκαναν ένα δυνατό σερί 16-0 και έφτασαν στο -7 (71-78) όμως οι Spurs με το πείσμα τους κράτησαν την διαφορά 9 πόντων και η περίοδος έληξε με 81-90. Οι Warriors όμως έκαναν την τελική ανατροπή και πήραν το παιχνίδι με 113-111.