Μεγαλη η ηττα του Αρη στο ΣΕΦ

Ο Άρης έχασε στον πρώτο ημιτελικό εναντίον του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 84-54, καθώς η κούραση της ομάδας υπερίσχυσε από την ενέργεια.

osfp_0

Οι κίτρινοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί, χειρίστηκαν σωστά την μπάλα και πέτυχαν τις πέντε ασίστ στα έξι εύστοχα σουτ και να προηγηθούν 7-11. Σε ρόλο δημιουργού ο Σπανούλης δυσκόλεψε την άμυνα του Άρη. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα 21-14 (9′) όμως ο Άρης στο τέλος της περιόδου μείωσε σε 21-17.

Το παιχνίδι είχε τις ισορροπίες του μέχρι το 15′ με το σκορ να είναι 29-24. Από την μεριά του όμως ο Ολυμπιακός είχε καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα να παγιώσει 9 με 10 πόντους, ενώ στο τέλος ο Γκριν διαμόρφωσε το σκορ σε 44-31 με τρίποντο. Αναλυτικά: 34-25(16′), 37-27(17′), 39-30(18′).

Η τρίτη περίοδος ήταν και η χαριστική βολή για τον Άρη αφού ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο παρκέ και αγωνιζόταν με περισσότερο ρυθμό. Η ομάδα των κιτρίνων αυτό δεν μπόρεσε να το διαχειριστεί όπως φάνηκε και από το σκορ, όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν το +26 (64-38) και ουσιαστικά είχαν πάρει την νίκη.

Η ίδια αγωνιστική συμπεριφορά κράτησε και το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Άρης δεν πείσμωσε, δεν είχε ενέργεια και ένταση και έτσι ο αγώνας έληξε 84-54 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα:  21-17, 44-31, 64-38, 84-54.

Ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 13 Μαΐου στις 17:00 στο Nick Gallis Hall.