ΜΙΛΗΣΕ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!

18253798_1815420411805200_317827032_n

Με κορυφαίο τον Σάσα Στάροβιτς ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ ισοφάρισε την σειρά και πάει στου Ρέντη να ”Σπάσει” την έδρα του ΟΣΦΠ και να βρεθεί κοντά στο 3ο συνεχόμενο πρωατάθλημα.
Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός είχε επαφή με το σκορ μέχρι το 12-10, εκεί ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και βρέθηκε να προηγείται με 21-13. Η ομάδα του Ελγκέτα  έκανε χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία το 1-0 στα σετ με σκορ 25-16.
Στο δεύτερο σετ ο Στάροβιτς έδειξε την κλάση του και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο 2-0. Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ μετά το 18-18, ο Δικέφαλος ανέβασε και πάλι ρυθμούς την στιγμή που έπρεπε και καθάρισε το δεύτερο σετ με 25-20.
Το τρίτο σετ ήταν και το καλύτερο του αγώνα. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-20 αλλά δεν υπολόγιζε ότι ο Στάροβιτς βρισκόταν σε καταπληκτική μέρα και ο δικέφαλος ισοφάρισε σε 20-20. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένα “θρίλερ”, όπου θα κέρδιζε αυτός που θα έβγαζε το μεγαλύτερο πάθος και ψυχή.  Σε εκείνο το σημείο μίλησε η ψυχή του Πρωταθλητή και ο ΠΑΟΚ  καθάρισε τον αγώνα με 26-24 με το μπλοκ του Θάνου Τερζή.
Ο ΠΑΟΚ δείχνει πως δεν τα παρατάει όσο και αν φαίνεται ότι ο Ολυμπιακός την φετινή περιόδο έχει καλύτερο ρόστερ. Μεγάλο ρόλο στην καθαρή νίκη του Δικεφάλου έπαιξε ότι Λίμπερμαν Αγκάμεζ βρισκόταν σε μία άσχημη μέρα, αλλά και τα μπλοκ και η άμυνα του ΠΑΟΚ λείτουργησαν καλά.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα) Τερζής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 18 (14/28 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/15 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 35% άριστες), Ντάντε 10 (9/15 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 44% άριστες), Γκαράς (Λ) (56% υπ. – 33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (Λ), Παντακίδης, Σωτηρίου, Σμαραγδής.

Ολυμπιακός (Μποσκάν) Σουλτανόπουλος 1 (1/3 επ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ.), Κοκκινάκης 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Άθος Κόστα 5 (5/6 επ.), Αγκάμεζ 14 (10/32 επ., 4 άσοι), Τσούπκοβιτς 4 (4/14 επ., 2 μπλοκ, 14% υπ. – 07% άριστες), Στεφάνου (Λ) (62% υπ. – 62% άριστες) / Γκούζντα-λ, Νταφ 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 00% άριστες), Φιλίποφ, Ρουμελιωττάκης.