ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Ο Απόλλων Καλαμαριάς πανηγύρισε ακόμη μια νίκη το απόγευμα της Κυριακής με σκορ 3-1 απέναντι στο Μακεδονικό Φούφας στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Οι Πόντιοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος πετυχαίνοντας 3 γκολ ενώ στο δέυτερο ημίχρονο κατέβασαν στροφές δίνοντας την ευκαιρία στο Μακεδονικό να μειώσει το σκορ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Το σκορ άνοιξε στο 10’ ο Κυβελίδης με κοντινό πλασέ μετά από όμορφη σέντρα του Ν’Λουντούλου. Το 2-0 για τον Απόλλων πέτυχε στο 37’ ο Καλαϊτζίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο 43’ μετά από όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών του Απόλλων ο Κυβελίδης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της ομάδας του, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο δεύτερο μέρος  το  μόνο που κατάφερε ο Μακεδονικός ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Βλαδίκα στο 87 ‘ .

Στη Συνέντευξη Τύπου ο βοηθός προπονητή του Απόλλων Καλαμαριάς, Κώστας Γεωργιάδης ,τόνισε : «Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που θα έρθει με πολυπρόσωπη άμυνα. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και με υπομονή, πετύχαμε τρία γκολ και κάναμε πολλές ευκαιρίες. Πρέπει όμως να κρατάμε τη συγκέντρωσή μας. Εχουμε ένα πλεονέκτημα το ότι είμαστε στην κορυφή και έχουμε ένα τεράστιο κίνητρο για να το ασφαλίσουμε».

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλων Καλαμαριάς παρέμεινε πρωτοπόρος στη βαθμολογία  εν όψει των δυο δύσκολων αναμετρήσεων με Καβάλα και Δόξα Δράμας.

Γήπεδο: ”Μ.Γ.Σ.Κ. Απόλλωνα”

Διαιτητής:  Τσαλουχίδης Χρήστος (ΕΠΣ Κιλκίς)

Βοηθοί: Καμπούρης Βασίλειος (ΕΠΣ Σερρών), Σάββας Νικόλαος (ΕΠΣ Σερρών)

4ος διαιτητής: Κωνσταντόπουλος Ιωάννης (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

Απόλλων Καλαμαριάς : Μένκα, Αμαραντίδης, Κυβελίδης (Χασομέρης 58′), Σαμαράς, Καπίας, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Συμελίδης (Φάμπιο 66′), Ν’Λουντούλου, Πόποβιτς, Καλαϊτζίδης (Καλογέρης 75′)

Μακεδονικός Φούφας : Παπαδόπουλος, Τζόμπο, Φωτιάδης, Τζουβάρας, Σιδηρόπουλος, Τακίδης, Τσικόπουλος, Δούφας (Βλαδίκας 86′), Χαΐτας (Πρισάους 75′), Ρωμαίος (Παπουτσίδης 62′),Ζιώγας

Γκολ: 10΄ Κυβελίδης, 37΄ Καλαϊτζίδης, 43΄ Κυβελίδης / 87΄ Βλαδίκας

Ρεπορτάζ : Ναπολέων Παπαδόπουλος