ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΗΡΑ ΚΑΙ ΠΑΟ

PAO1_514_355

Ρεπορτάζ : Ναπολέων Παπαδόπουλος

Ισόπαλοι με 1-1 στη Θεσσαλονίκη αναδείχθηκαν Ηρακλής και Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Superleague.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες οι οποίες στο τέλος του κόστισαν. Το σκορ υπέρ των Πρασίνων άνοιξε στο 37ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκους Μπεργκ, το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δημιούργησε αρκετές φάσεις για να διπλασιάσει τα τέρματα του, με τον τερματοφύλακα του Ηρακλή,  Χουαντερσον, να στερεί από τον Μάρκους Μπέργκ και την ομάδα του ένα δεύτερο γκολ σε πολλές περιπτώσεις. Στο 72ο λεπτό ‘’επιβεβαιώθηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου’’, με το ΄΄Γηραιό ’’ να ισοφαρίζει σε 1-1 με αυτογκόλ του Τελάντερ, παίρνοντας έτσι ένα σημαντικό βαθμό στην υπόθεση της παραμονής στη Superleague. Από τη πλευρά τους οι Πράσινοι μετά την ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Γήπεδο:  “Καυτανζόγλειο”

Διαιτητής:  Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Βοηθοί: Α. Γρέβενης (Χαλκιδικής), Χ. Μπαλτάς (Αχαΐας)

4ος διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης):  Χουάντερσον, Αργυρόπουλος, Στάμου, Ρούσσος (46′ Ιντζόγλου), Σαραμαντάς (86′ Αγγελόπουλος), Τζανετόπουλος, Κούρος, Δώνης, Μοντέιρο (61′ Γροντής), Λεοζίνιο, Περόνε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης):  Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής (62′ Τελάντερ), Κουρμπέλης, Χουλτ, Ζέκα, Λουντ, Βιφιαφάνιες, Εμποκού, Λέτο (64′ Μπουμάλ), Μπεργκ.

Γκολ: 72′ Τελάντερ (αυτογκόλ)/37′ Μπεργκ

Κάρτες: 37′ Ρούσος, 55′ Κούρος, 74′ Στάμου, 90′ Αργυρόπουλος/43′ Μπεργκ, 45′ Βιγιαφάνιες, 75′ Κουρμπέλης, 79′ Ζέκα